Skip to content

166 Highland Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 23, 1995

Property Information

Block2614
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
20%
Improvement Value:$307,600
80%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$4,012-2.6%
2001$4,119-2.9%
2000$4,242+1.7%
1999$4,171+5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2951, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1950