Skip to content

11 Constance Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block2614
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
32%
Improvement Value:$161,700
68%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,422+6.7%
2024$7,894+1.2%
2023$7,799+4.1%
2022$7,488+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 6134, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1955