Skip to content

9 Bradley CtTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block2614
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
34%
Improvement Value:$155,000
66%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+6.7%
2024$7,805+1.2%
2023$7,710+4.1%
2022$7,403+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6207, Page 135Recorded11/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 3108, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1955