Skip to content

20 Glenn Ridge Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block2614
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
31%
Improvement Value:$183,200
69%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+6.7%
2024$8,743+1.2%
2023$8,637+4.1%
2022$8,293+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,380DeedBook 6468, Page 905Recorded12/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 6468, Page 905

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6191, Page 1413Recorded4/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6148, Page 1552

Property Sale

SaleMulti
$158,500
DeedBook 3111, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1963