Skip to content

68 Valley View Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2008

Property Information

Block2614
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,503
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
35%
Improvement Value:$150,500
65%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+6.7%
2024$7,620+1.2%
2023$7,528+4.1%
2022$7,228+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4301, Page 104

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 3309, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1955