Skip to content

9 Valley View CtTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 15, 1999

Property Information

Block2614
Lot99
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
37%
Improvement Value:$136,500
63%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,637+6.7%
2024$7,158+1.2%
2023$7,071+4.1%
2022$6,789+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3737, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1955