Skip to content

3901 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2015

Property Information

Block2617
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description2SB G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,526
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
22%
Improvement Value:$309,300
78%
Total Assessment$396,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,976+6.7%
2024$13,100+1.2%
2023$12,941+4.1%
2022$12,425+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$520,000
DeedBook 5756, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 2901, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1920