Skip to content

4 Elton AveTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block2618
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
42%
Improvement Value:$108,900
58%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,365+7.0%
2024$5,950+1.3%
2023$5,875+4.3%
2022$5,631+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961