Skip to content

19 Beaumont RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 30, 1994

Property Information

Block2619
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
39%
Improvement Value:$128,500
61%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+6.7%
2024$6,956+1.2%
2023$6,872+4.1%
2022$6,598+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2830, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1961