Skip to content

13 Coleridge Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block2620
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
45%
Improvement Value:$99,800
55%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+6.7%
2024$6,008+1.2%
2023$5,935+4.1%
2022$5,699+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 6286, Page 1623Recorded5/30/2017

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 6106, Page 585

Property Sale

SaleMulti
$215,111
DeedBook 5103, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 3637, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1961