Skip to content

40 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$260,500
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block2623
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
41%
Improvement Value:$120,900
59%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,161+6.7%
2024$6,712+13.7%
2023$5,903+4.1%
2022$5,668+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,500
Sq Ft1,008DeedBook 6415, Page 1291Recorded9/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955