Skip to content

38 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block2623
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
45%
Improvement Value:$98,900
55%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,385+6.7%
2024$5,985+1.2%
2023$5,913+4.1%
2022$5,677+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 4329, Page 164

Property Sale

SaleMulti
$109,200
DeedBook 3355, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1955