Skip to content

87 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2003

Property Information

Block2625
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
43%
Improvement Value:$109,800
57%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,537+7.0%
2024$6,112+1.3%
2023$6,035+4.3%
2022$5,784+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961