Skip to content

80 Falmouth RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block2625
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
41%
Improvement Value:$118,400
59%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+6.7%
2024$6,619+1.2%
2023$6,539+4.1%
2022$6,279+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,328DeedBook 6481, Page 1911Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$196,675

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 6181, Page 1801Recorded11/1/2013

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4907, Page 198

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3055, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1961