Skip to content

115 Elton AveTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Apr 29, 1981

Property Information

Block2626
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
40%
Improvement Value:$129,400
60%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,598+6.7%
2024$7,121+1.2%
2023$7,035+4.1%
2022$6,755+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$59,500
DeedBook 2159, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1961