Skip to content

92 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 17, 1988

Property Information

Block2626
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
41%
Improvement Value:$121,800
59%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235+6.7%
2024$6,781+1.2%
2023$6,699+4.1%
2022$6,432+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2467, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1961