Skip to content

2 Valley View RdTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 16, 2005

Property Information

Block2632
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
35%
Improvement Value:$147,100
65%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+6.7%
2024$7,488+1.2%
2023$7,397+4.1%
2022$7,103+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5253, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1954