Skip to content

107 Winding Way

Trenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block2632
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
30%
Improvement Value:$182,500
70%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,180+6.7%
2024$8,604+17.1%
2023$7,348+4.1%
2022$7,056+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,646DeedBook 6459, Page 1991Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6350, Page 764Recorded12/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$347,000
DeedBook 5703, Page 119

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 3634, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1954