Skip to content

6 Falmouth Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 1998

Property Information

Block2634
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
38%
Improvement Value:$136,200
62%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+6.9%
2024$6,957+1.3%
2023$6,870+4.3%
2022$6,586+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960