Skip to content

46 Sunnybrae Blvd

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 24, 2010

Property Information

Block2634
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
39%
Improvement Value:$123,400
61%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+6.7%
2024$6,665+1.2%
2023$6,585+4.1%
2022$6,322+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6056, Page 732

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4348, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1960