Skip to content

27 Gerard Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block2636
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
46%
Improvement Value:$97,100
54%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+6.7%
2024$5,919+1.2%
2023$5,847+4.1%
2022$5,614+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961