Skip to content

13 Gerard Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Apr 14, 2000

Property Information

Block2636
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,095
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
41%
Improvement Value:$117,400
59%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,030+6.7%
2024$6,589+1.2%
2023$6,510+4.1%
2022$6,250+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,900
DeedBook 3808, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1961