Skip to content

23 Hastings Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block2637
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
41%
Improvement Value:$119,600
59%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+6.7%
2024$6,715+1.2%
2023$6,634+4.1%
2022$6,369+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,324DeedBook 6595, Page 595Recorded6/26/2025

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5437, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1961