Skip to content

8 Claude Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jul 12, 1991

Property Information

Block2646
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
38%
Improvement Value:$135,200
62%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+6.7%
2024$7,260+1.2%
2023$7,172+4.1%
2022$6,886+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2572, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1961