Skip to content

35 Dan Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2007

Property Information

Block2647
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
36%
Improvement Value:$150,600
64%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,274+6.7%
2024$7,755+1.2%
2023$7,662+4.1%
2022$7,356+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3211, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1968