Skip to content

36 Edgemont Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block2650
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
36%
Improvement Value:$151,600
64%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387+6.7%
2024$7,861+1.2%
2023$7,766+4.1%
2022$7,457+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 6289, Page 1642Recorded6/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 4543, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1968