Skip to content

10 Edgemont Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Aug 10, 1978

Property Information

Block2649
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
35%
Improvement Value:$154,300
65%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,169+6.9%
2024$7,641+1.3%
2023$7,545+4.3%
2022$7,235+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2079, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1968