Skip to content

30 Fenway RdTrenton, NJ 08620

Built 1963
Other Exempt

Last Sale Price
$111,500
Last Sale Date
Jan 19, 1993

Property Information

Block2650
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
42%
Improvement Value:$117,200
58%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,941+0.9%
2020$5,887+2.7%
2019$5,733+2.8%
2018$5,576+4.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 2653, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1963