Skip to content

28 Fenway Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block2650
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
41%
Improvement Value:$123,300
59%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+6.7%
2024$6,874+1.2%
2023$6,790+4.1%
2022$6,520+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,588DeedBook 6445, Page 151Recorded6/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2414, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1968