Skip to content

96 Argonne AveTrenton, NJ 08620

Built 1969

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block2652
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page308

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
32%
Improvement Value:$183,500
68%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,529+6.7%
2024$8,931+13.5%
2023$7,867+4.1%
2022$7,554+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,492DeedBook 6476, Page 299Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,492DeedBook 6428, Page 1891Recorded2/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969