Skip to content

40 Kay Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 23, 2008

Property Information

Block2655
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,617
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
35%
Improvement Value:$159,900
65%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+6.7%
2024$8,082+1.2%
2023$7,985+4.1%
2022$7,666+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 5855, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$151,500
DeedBook 3246, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1965