Skip to content

124 Argonne AveTrenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Dec 15, 2004

Property Information

Block2655
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
31%
Improvement Value:$191,100
69%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,786+6.7%
2024$9,172+1.2%
2023$9,061+4.1%
2022$8,700+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$329,900
DeedBook 4961, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1965