Skip to content

120 Argonne AveTrenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block2655
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,617
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
34%
Improvement Value:$169,800
66%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+6.7%
2024$8,442+7.4%
2023$7,857+4.1%
2022$7,544+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$321,000
Sq Ft1,617DeedBook 6418, Page 1211Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 6228, Page 756Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 6228, Page 751Recorded9/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$234,900
DeedBook 4763, Page 53

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 2905, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1965