Skip to content

109 Argonne AveTrenton, NJ 08620

Built 1964

Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block2656
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$146,000
65%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,714+6.9%
2024$7,215+1.3%
2023$7,124+4.3%
2022$6,831+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964