Skip to content

47 Church StTrenton, NJ 08620

Built 1968
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$5,400,000
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block2658
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page318

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage11.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$724,500
43%
Improvement Value:$964,300
57%
Total Assessment$1,688,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,513+6.7%
2024$55,781+1.2%
2023$55,106-0.3%
2022$55,274+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$5,400,000
DeedBook 6583, Page 1684Recorded2/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1968