Skip to content

64 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1870

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block2658
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page324

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
23%
Improvement Value:$161,400
77%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+6.7%
2024$6,923+19.7%
2023$5,782-0.3%
2022$5,800+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,824DeedBook 6437, Page 1936Recorded4/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5919, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1870