Skip to content

60 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1850

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block2658
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page324

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
28%
Improvement Value:$120,500
72%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+35.4%
2024$4,380+1.2%
2023$4,327-0.3%
2022$4,340+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,584DeedBook 6492, Page 1222Recorded7/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 2245, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1850