Skip to content

4400 Broad St(Block 2659 Lot 2)Trenton, NJ 08620

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block2659
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class10
DescriptionACME
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$946,500
14%
Improvement Value:$5,953,500
86%
Total Assessment$6,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$243,156+6.7%
2024$227,907+1.2%
2023$225,147-0.3%
2022$225,837+3.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$2,632,640
DeedBook 3766, Page 269