Skip to content

74 Main StTrenton, NJ 08618

Built 1876
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2004

Property Information

Block2661
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page336

Building Details

Building Class---
Description2S CB G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,442
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
25%
Improvement Value:$309,000
75%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$7,405+5.3%
2006$7,029-36.4%
2005$11,052+2.5%
2004$10,786+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1876