Skip to content

6 Elliott CtTrenton, NJ 08620

Built 2006

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block2663
Lot23.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page325

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,146
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
19%
Improvement Value:$380,700
81%
Total Assessment$470,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,595+6.7%
2024$15,554+1.2%
2023$15,365-0.3%
2022$15,413+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
Sq Ft4,146DeedBook 6558, Page 316Recorded6/3/2024

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 5814, Page 175

Property Sale

Sale
$479,900
DeedBook 5553, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 2006