Skip to content

4839 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2018

Property Information

Block2663
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page325

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
26%
Improvement Value:$172,900
74%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,288+6.7%
2024$7,769+1.2%
2023$7,675-0.3%
2022$7,698+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 4422, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$93,588
DeedBook 4185, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1977