Skip to content

30 Court StTrenton, NJ 08620

Built 1935

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Nov 28, 1994

Property Information

Block2665
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page319

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,292
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
27%
Improvement Value:$165,500
73%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+6.9%
2024$7,248+1.3%
2023$7,157-3.7%
2022$7,430+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2904, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1935