Skip to content

136 Irvington AveTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 4, 1986

Property Information

Block2697
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
28%
Improvement Value:$195,600
72%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,529+6.7%
2024$8,931+1.2%
2023$8,823-0.3%
2022$8,850+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2335, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1952