Skip to content

244 Locust Ave EastTrenton, NJ 08620

Built 1953

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Nov 15, 1995

Property Information

Block2670
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
41%
Improvement Value:$93,700
59%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+6.7%
2024$5,258+1.2%
2023$5,195-0.3%
2022$5,211+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,500
DeedBook 3011, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1953