Skip to content

500 Ydv-Ham Sq RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1982

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 16, 1998

Property Information

Block2672
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
27%
Improvement Value:$228,100
73%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,974+6.7%
2024$10,286+1.2%
2023$10,161+4.1%
2022$9,756+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 3340, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 2152, Page 876