Skip to content

37 Waln Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 28, 1992

Property Information

Block2677
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
33%
Improvement Value:$130,200
67%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,826+6.7%
2024$6,398+1.2%
2023$6,320-0.3%
2022$6,340+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2595, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1955