Skip to content

26 Beaumont Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 5, 1990

Property Information

Block2620
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
38%
Improvement Value:$133,600
62%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+6.7%
2024$7,115+1.2%
2023$7,029+4.1%
2022$6,748+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2544, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1961