Skip to content

180 State Hwy 156

Trenton, NJ 08620

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$349,049
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block2678
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage873
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,700
41%
Improvement Value:$84,100
59%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,082+6.7%
2024$4,763+1.2%
2023$4,705-0.3%
2022$4,720+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$349,049
Sq Ft873DeedBook 6574, Page 924Recorded11/14/2024

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft798DeedBook 6475, Page 443Recorded2/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2455, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1950