Skip to content

242 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block2679
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,446
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
21%
Improvement Value:$494,300
79%
Total Assessment$625,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$20,654+1.2%
2023$20,404-0.3%
2022$20,466+3.4%
2021$19,791+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,150,000
Sq Ft8,446DeedBook 6526, Page 852Recorded6/22/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$505,000
DeedBook 6168, Page 674

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 5889, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1960