Skip to content

260 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1926

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block2679
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
35%
Improvement Value:$120,000
65%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+6.7%
2024$6,054+1.2%
2023$5,981-0.3%
2022$5,999+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,268DeedBook 6429, Page 502Recorded2/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 2544, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1926